Template
Template Template
Template Sobota, 18 květen 2024 Template

Přihlášení

 
Template
NAUČNÁ STEZKA - Broukoviště v Městských sadech v Opavě
Napsal Jakub Kubačka   
Pondělí, 08 říjen 2012
 broukoviste_20121008_1809796440.jpg
V rámci kompletní revitalizace Městských sadů v Opavě na přelomu let 2011 a 2012 musela být z bezpečnostních důvodů odstraněna řada přestárlých a nemocných stromů. Ty jsou pochopitelně z ekologického a ochranářského hlediska velmi vzácné a v přírodě důležité, protože poskytují domov a životní prostředí pro řadu vzácných druhů organizmů. Statutární město Opava proto zvolilo náhradní řešení záchrany těchto živočichů - broukoviště. Kmeny a silné větve z odstraněných stromů byly zapuštěny do země a dosypány dřevěnou štěpkou, která bude doplňována. Takto vybudovaná broukoviště poskytují různorodé prostředí nejen pro bezobratlé, ale také pro drobné obratlovce, houby, mechy a lišejníky.

Naše organizace s návrhem podoby broukoviště pomáhala a kompletně zpracovala podobu inforamčních tabulí. Z našich členů se nejvíce na realizaci podíleli: Jakub Kubačka, Milan Kubačka a František Paikert. Více o broukovišti se dozvíte v článku na našem webu ZDE . Seznam zajištěných brouku při entomologickém průzkumu si můžete prostudovat ZDE.

 

Pro koho je důležité mrtvé dřevo?


Odumírající a mrtvé dřevo plní v přírodě řadu úkolů a život na něm je bohatý a dynamický. sukcese (?postupné osídlování?) na mrtvém dřevě je zahájena rozkladem pomocí dřevokazných hub a dřevo-kazného hmyzu. Ty naruší struktury dřeva a připraví ho k osídlení dalším organizmům, jako třeba ptákům, kteří si ve vzniklých dutinách mohou vytvořit hnízda nebo na stromě loví hmyz. Dále netopýrům, myšicím, plchům nebo ještěrkám, kteří v dutinách přebývají. V poslední fázi rozkladu se mrtvá organická hmota přirozeně stává substrátem pro růst zelených rostlin tak, že vrací zpět do půdy potřebné živiny, bez kterých by například v lesích nefungovala přirozená obnova. V krajině dnešních dnů se odumřelý nebo doupný strom stává vzácností. Tím se úměrně stávají vzácností i živočichové na tyto stromy vázaní. Dobrý pozorovatel zde na broukovišti zahlédne mnoho živého, najde poučení, objeví krásu. Jednotlivé informační tabule u každého ze tří broukovišť vás seznámí s jinou skupinou organizmů. S brouky - u vstupu do parku z ulice U Opavice, s ptáky - v severní části parku u chodníku podél řeky a s houbami - v západní části parku, v blízkosti dřevěné lávky přes náhon směrem k víceúčelové hale.

broukoviste_4_20120719_2092519114.jpg

broukoviste_8_20120719_1985705926.jpg

broukoviste_15_20120719_2073269895.jpg

 

Odkazy na články o Broukovišti:

Broukoviště v ěstských sadech v Opavě - na našich stránkách Natury Opava

Broukoviště v Městských sadech v Opavě - na stránkách Statutárního města Opava

Broukoviště v Městských sadech v Opavě - na IDNES.cz

Broukoviště v Městských sadech v Opavě - na TV Polar

Broukoviště v Městských sadech v Opavě - na Generace Y

Broukoviště v Městských sadech v Opavě - na Český rozhlas

Broukoviště v Městských sadech v Opavě - na Novinky.cz

 


 


                                         
Aktualizováno ( Středa, 17 říjen 2012 )
 
Template
Template Template Template
Template Template