Template
Template Template
Template Čtvrtek, 08 prosinec 2022 Template

Přihlášení

 
Template
Aktuality
Viděli jsme čarodějný kruh na louce
Napsal Jakub Kubačka   
Neděle, 24 červenec 2016

Přítel, přírodovědec Radim Sokol, nás upozornil na zajímavý oválný útvar, který je dobře vidět ze stráně nad Raduňkou při pohledu na louky směrem  na Vršovice. Tento úkaz pozoruje již několik let a je rok od roku větší. Nejdříve jsme si ho vyfotografovali z lesní cesty a potom k němu zajeli. O odborný popis tohoto jevu jsme požádali mykologa RNDr. Víta Balnera.

Aktualizováno ( Pondělí, 25 červenec 2016 )
Celý článek...
 
Alpinum Jarmily Gatnerové v Jamnici
Napsal Jakub Kubačka   
Neděle, 24 červenec 2016

Skalka (alpinum) je prvek zahradní architektury, který charakterem a výsadbou napodobuje část horské nebo skalní přirozené kompozice. Jenže to je jen suché konstatování. Vytvořit ji je záležitostí i životního stylu a životní filosofie podložené spoustou trpělivé práce! Jednu z nejkrásnějších skalek na Opavsku jsme navštívili a její autorku paní Jarmilu Gatnerovou krátce vyzpovídali.

Aktualizováno ( Neděle, 24 červenec 2016 )
Celý článek...
 
Některé stromy v lese jsou spojeny kořenovými srůsty a vzájemně se vyživují
Napsal Jakub Kubačka   
Neděle, 24 červenec 2016

Při prorůstání kořenových systémů jednotlivých stromů v lese dochází ke kontaktu kořenů, které na sebe tlačí. Někdy se stane, že jsou pletiva kořenů sousedních stromů poraněna a pomocí hojivých pletiv - kalusu se spojí a tak se stanou konkurenty. Tento jev nám v jedlovém lese u Chvalíkovic objasnil přírodovědec Radim Sokol.

Celý článek...
 
Majku fialovou raději do ruky neberte
Napsal Jakub Kubačka   
Středa, 20 červenec 2016

Každé zvíře má zakódovanou obranu proti predátorovi. Užovka obojková při uchopení vypouští z kloaky páchnoucí sekret a mnozí brouci, vypouštějí z ústního otvoru tekutinu, která, kromě toho, že páchne, má navíc alergické účinky na kůži. Brouk prskavec nebo střevlíci vystřikují ze zadečku štiplavou tekutinu, kterou směřuje do obličeje a může bolestně zasáhnout oči. Jiní se zase ochraňují nenápadným zbarvením. A jak je na tom brouk majka?  

Celý článek...
 
Studenti Zemědělky prováděli hydrobiologický průzkum potoka Velká
Napsal Jakub Kubačka   
Úterý, 19 červenec 2016
Hydrobiologická cvičení se většinou pro základní a střední školy odehrávají na Raduňském mokřadu, který je kromě vytvoření biotopu pro obojživelníky využíván jako ekopedagogická plocha. V minulém čísle Zpravodaje jsme psali o hydrobiologickém cvičení žáků ZŠ Opava, Vrchní 19. V tomto Zpravodaji přinášíme reportáž ze cvičení studentů Zemědělky na tekoucí vodě, na potoce Velká v Městských opavských sadech. Učitelka Mgr. Lenka Motyková nám zodpověděla pár otázek.
Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Následující > Konec >>

Výsledky 118 - 126 z 456
Template
Template Template Template
Template Template