Template
Template Template
Template Středa, 23 září 2020 Template

Přihlášení

 
Template
Aktuality
Opava se může chlubit jedním z největších muzejních preparátů v ČR
Napsal Jakub Kubačka   
Neděle, 05 březen 2017
Někdo může namítnout, že Slezské zemské muzeum má především ukazovat naši slezskou přírodu a slon sem nepatří. Jenže muzeum je především institucí vzdělávací a výchovnou, takže toto tvrzení nemá opodstatnění. Do muzea určitě patří, navíc když slon žil od roku 2009 v ZOO Ostrava, kde musel být v říjnu 2015 utracen kvůli nehojícímu se abscesu v přední noze. Preparát je ukázkou dovednosti preparátorského týmu vedeného Milošem Maluchou z Ostravy. Při preparaci pomáhali i opavští preparátoři, jako například preparátor SZM Michal Jakubec. Jak složitá byla jejich práce, nám popsal Pavel Petr, vedoucí Oddělení ochrany sbírkových předmětů.
Aktualizováno ( Středa, 08 březen 2017 )
Celý článek...
 
Zazimování jezírek a myšice temnopásá
Napsal Jakub Kubačka   
Neděle, 05 březen 2017
V roce 2014 se začal spolek Natura Opava starat o jezírka v Městských sadech.  Do té doby byla zabahněna tak, že se musel nejdříve odstranit sediment, vytvořit ostrůvky a instalovat mola. Až teprve potom se mohly vysadit bahenní rostliny, které okraje jezírek, stejně jako ostrůvky, přiblížily přirozenému stavu. To byl však jen začátek! Mezitím jsme bojovali s řasou a vodním morem kanadským. Je to nekonečná práce a ti, kteří mají na své zahradě jezírko, ví, o čem mluvíme. Při zazimování jezírek v opavských Městských sadech jsme poznali, spolu se studenty Zemědělky, kteří nám pomáhali, myšici temnopásou.
Celý článek...
 
Co uděláme s nepůvodními živočišnými a rostlinnými druhy?
Napsal Jakub Kubačka   
Neděle, 05 březen 2017
V Česku i ostatních zemích Evropské unie v roce 2016 začala platit unijní směrnice, podle níž mají jednotlivé země EU přísněji chránit své území před pronikáním nepůvodních a invazivních druhů živočichů a rostlin. Druhy z tohoto seznamu při přemnožení prokazatelně ohrožují biologickou rozmanitost nebo původní ekosystémy v jednotlivých zemích.
Celý článek...
 
Arboretum Nový Dvůr nespí ani v zimě, říká vedoucí Šárka Zemková
Napsal Jakub Kubačka   
Neděle, 05 březen 2017
"Po celou zimu je samozřejmě přístupná malá skleníková expozice a v patře budovy u skleníků je výstava Cesta kolem světa s mnoha živočišnými, hlavně exotickými exponáty. Pokud se návštěvníci rozhodnou strávit část dne v klidném prostředí zimní přírody, jsou do Arboreta Nový Dvůr srdečně zváni." Dodává závěrem vedoucí Ing. Šárka Zemková.
Celý článek...
 
Slepýš křehký a slepýš východní jsou od roku 2010 v ČR dva samostatné druhy
Napsal Jakub Kubačka   
Neděle, 05 březen 2017
V červnu tohoto roku nám zoolog SZM RNDr. Jindřich Roháček, CSc. zaslal fotografie slepýše východního, kterého fotografoval u Bohuslavic. Známe tedy dva druhy slepýšů. Kromě slepýše křehkého (Anguis fragilis) i slepýše východního (Anguis colchicus). Po konzultaci s našim předním herpetologem Ivanem Zwachem, jsme se dověděli, že slepýš východní má u nás i poddruh slepýše východního, který se jmenuje slepýš východní modroskvrnný, (Anguis colchicus incerta), kterého nám zaslal právě Dr. Jindřich Roháček.
Aktualizováno ( Čtvrtek, 09 březen 2017 )
Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 82 - 90 z 452
Template
Template Template Template
Template Template