Template
Template Template
Template Úterý, 11 prosinec 2018 Template

Přihlášení

 
Template
Coleoptera, Blattoidea a Heteroptera okolí města Preveza, Řecko - Zdeněk Malinka
Napsal RNDr. Milan Kubačka   
Pátek, 13 březen 2009
Opavský entomolog RNDr. Zdeněk Malinka s námi jezdí do Řecka a provádí zde již několik let entomologický průzkum. Jeho výsledky zde uveřejňujeme.

Autor: RNDr. Milan Malinka
Sluneční 17
747 01 Opava
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny


V seznamu jsou použity následující zkratky:
A - materiál sbíraný 17.-27.5.2000 v okolí obce Agia Apostoli
B - materiál sbíraný Nikopoli env., Louros river, dne 21.5.2000
C - materiál sbíraný v širším okolí Prevezy, zejména v lokalitě jako A, červen 1992
D - dtto, červen 1993
E - okolí obce Ag. Neochori, 29.4.-1.5.1999
F - okolí obce Ag. Tomas, červen 2001

ZM  Zdeněk Malinka
MH  Milan Havlas
AŠ   Antonín Šlachta
LH   Luboš Honč
KR   Karel Rébl
MD  Miroslav Dvořák
DW  David Wrase
PB   Petr Bulirsch
VN   Vladimír Novák
JV   Jiří Vávra
ZK   Zbyněk Kejval
PZ   Petr Zahradník
MŠ  Martin Škorpík
VŠ   Vladimír Švihla
TK   Tomáš Kopecký
ZČ   Zdeněk Černý
ZK   Zdeněk Košťál
MR   Martin Rejzek
JR   Jakub Rolčík
IK   Ivo Kovář
JJ    Josef Jelínek
JH   Jiří Háva
TS   Tomáš Sitek
LŠ    L. Šulák
PP   Pavel Průdek
PM   Pavel Míka
MN   Milan Nikodým
DK    David Král
JHo  Jan Horák
JRu   Jan Růžička
LHr   Lubomír Hromádka
PŠ    Petr Štourač
SK   V. Skoupý
PMo  Pavel Moravec
TR   Tomáš Rybárik
JJa   Jiří Janák
PK   Petr Kment
KA   Stanislav Kadlec
PČ   Petr Čížek
PBo  Petr Boža
HR   Hrdlička
KS   K. Schön


Řazení seznamu:
Čeledě, v nich rody a v nich druhy abecedně, ne podle systému.

ALLECULIDAE

Hymenalia graeca Rtt.: A, ZM lgt., VN det.
Megischina armilatus Brull.: A, ZM lgt., VN det.
Podonta dalmatina Baudi: A, ZM lgt., VN det.
Prionychus ater (F.): A, ZM lgt., JV det.


ANTHICIDAE

Anthelephila pedestris Rossi: B, ZM lgt., ZK det.
Cyclodinus constrictus (Curt.): A, ZM lgt., ZK det.
Hirticomus hispidus (Rossi): A, ZM lgt., ZK det.
Microhoria fasciata (Chevr.): A, ZM lgt., ZK det.
Microhoria unicolor (Schm.), ssp. calliger ?: A, ZM lgt., ZK det.
Stenidius tenuipes La Ferté: A, ZM lgt., ZK det.


BOSTRICHIDAE

Bostrichus capucinus (L.): A, ZM lgt. et det.
Metnoicus phoenicis (Fair.): D, LH lgt., PZ det.


BUPRESTIDAE

Acmaeodera brevipes Kies.: A, ZM lgt., MŠ det.
Acm. crinita Lap.: D, LH lgt., MŠ det.
Anthaxia laticeps laticeps: D, LH lgt., MŠ det.
Buprestis dalmatina Mann.: D, LH lgt., MŠ det.
Capnodis carbonaria (Klug.): D, LH lgt., MŠ det.
Chrysobothris affinis (F.): C, AŠ lgt., ZM det.
Coraebus rubi (L.): A, ZM lgt., MŠ det.
Julodis pubescens: D, LH lgt., MŠ det.
Meliboeus amethystinus Ol.: A, ZM lgt., MŠ det.
Ptosima flavoguttata (Illig.): A, ZM lgt., MŠ det.


CANTHARIDAE

Rhagonycha fulva (Scop.): A, B, ZM lgt., VŠ det.


CARABIDAE (vč. Cicindelidae)

*Anisodactylus intermedius (Dej.): A, ZM lgt., DW det.
*Acupalpus elegans (Dej.): B, ZM lgt., DW det.
*Acupalpus luteatus (Dft.): B, ZM lgt., DW det.
*Acupalpus maculatus Schaum: B, ZM lgt., DW det.
*Acupalpus planicollis Schaum: B, ZM lgt., DW det.
Bembidion axillare euxinum Apflb.: A, ZM lgt., KR det.
Bembidion ephippium (Marsh.).: A, ZM lgt., TK det.
Bemb. inoptatum Schaum: B, ZM lgt., KR det.
Bemb. lunulatum (Fourc.): B, ZM lgt., KR det.
Bemb. normanum apfelbecki Müll.-M.: A, ZM lgt., KR det.
Bemb. octomaculatum (Goeze): B, ZM lgt., KR det.
Bemb. všetečkai dissimile Müll. J.: A, ZM lgt., KR det.
Brachinus exhalans P. Rossi: Preveza env., 29.5.1997, PB lgt., HR det. 2002
Calosoma sycophanta (L.): A, ZM lgt. et det.
Carabus (Procrustes) coriaceus excavatus, n. florinensis Lap. (= C. coriaceus florinensis): A, C, ZM lgt. et det.  Pozn.: klasifikace na úrovni subspecií není ustálena, liší se u jednotlivých autorů.
Carabus (Oreocarabus) hortensis preslii Dej. (= C. preslii): A, C, MH et ZM lgt., ZM det. Pozn.: Některými autory je taxon považován za samostatný druh, jinými pouze za ssp. od C. hortensis.
Carterus rotundicollis Rambur: A, ZM lgt., DW det.
Chlaenius cruralis Fisch.: A, ZM lgt., DW det.
*Chlaenius decipiens Dft.: A, ZM lgt., MD det.
Chlaenius festivus (Panz.): A, B, ZM lgt. et det.
*Chlaenius vestituss (Payk.).: B, ZM lgt., MD det.
Cicindela littoralis nemoralis Ol.: A, ZM lgt. et det.
Dixus obscurus Dej.: A, ZM lgt., DW det.
Dyschiriodes aeneus aeneus (Dej.): B, ZM lgt., PB det.
Dysch. apicalis Putz.: A, ZM lgt., PB det.
Dysch. impostumus (Schaum): B, ZM lgt., PB det.
*Laemostenus cimmerius Fisch.: A, ZM lgt., MD det.
*Laemostenus venustus Clairv..: A, ZM lgt., MD det.
Poecilus cupreus (L.): B, ZM lgt., SK det.
Pogonus gilvipes Dej.: A, ZM lgt., PB det.
Pog. litoralis Dft.: A, ZM lgt., PB det.
Pog. riparius Dej.: A, ZM lgt., PB det.
*Pterostichus melas (Creutz.): A, ZM lgt., SK det.
Scarites laevigatus (F.): A, ZM lgt., PB det.
Scarites terricola (Bon.): A, ZM lgt., PB det.
*Stenolophus mixtus Hbst.: B, ZM lgt., DW det.
*Stenolophus persicus Mann.: B, ZM lgt., DW det.
*Stenolophus skrimshireanus Steph.: B, ZM lgt., DW det.
*Stenolophus teutonusus Schrnk.: B, ZM lgt., DW det.
Tachys bistriatus (Dftsch.): B, ZM lgt., TK det.
Tachys lenkoranus Csiki: A, ZM lgt., TK det.
Tachys micros (Fisch. de W.): B, ZM lgt., TK det.
Tachys scutellaris Steph.: A, ZM lgt., TK det.
Tachyura haemorrhoidalis (Ponza): B, ZM lgt., TK det.
Trechus subnotatus Dej.: A, ZM lgt., PMo det.
Zabrus incrassatus incrassatus Ahrens: A, ZM lgt., DW det.


CERAMBYCIDAE

Agapanthia cardui L.: A, C, ZM et AŠ lgt., ZK et ZČ et KAdet.
Ag. cynarae cynarae (Germ.): A, ZM lgt., MR et KA det.
(Ag. lateralis Gnglb.: C, AŠ lgt., ZK det.) nově KA redet. jako A. cynarae cynarae
(Ag. pannonica Kratochvíl: A, ZM lgt., MR det.) nově KA redet. jako A. cardui
Brachyleptura fulva (Geer): A, ZM lgt., ZČ det.
Calamobius filum (Rossi): A, ZM lgt., ZČ et MR det.
Cerambyx welensii Küster: A, ZM lgt., ZM et ZK det.
Clytus arietis (L.): A, ZM lgt., ZČ det.
Clytus rhamni Germ.: A, ZM lgt., ZČ et MR det.
Corymbia cordigera Fuessly: A, D, ZM et LH lgt., ZČ et MR et KA det.
Corymbia rufa rufa (Brullé): A, C, ZM et AŠ lgt., MR det. et KA det. (upřesnění ssp.)
Deilus fugax (Oliv.): A, ZM lgt., KA det.
Herophila tristis tristis (L.): A, ZM lgt. et det.
Hylotrupes bajulus (L.): D, LH lgt., ZK det.
Niphoma picticornis Muls.: E, ZČ lgt. et det.
Opsilia coerulescens (Scop.): A,C, ZM, AŠ lgt., ZK et KA det. (dříve Phytoecia coerul.)
Paracorymbia pallens (Brullé): A, ZM lgt., MR et KA det.
Pedostrangalia verticalis (Germ.): A, ZM lgt., MR det.
Phytoecia (Musaria) affinis (Harrer): D, LH lgt., ZK det.
(Phytoecia (Opsilia) coerulescens (Scop.): C, AŠ lgt., ZK  det.)
Pseudovadonia livida pecta (K.Daniel): A, ZM lgt., ZČ et MRdet.
Purpuricenus budensis (Goetze): C, D, AŠ et LH lgt., ZK det.
Purpuricenus desfontainii inhumeralis Pic.: A, F, ZM, AŠ lgt., ZM det. et KA det. (upřesnění ssp.)
Purpuricenus kaehleri (L.): C, AŠ lgt., ZK det.
Rhopalopus clavipes (F.): A, D, ZM et LH lgt., ZČ et MR det.
Rutpela maculata (Poda): A, C, ZM et AŠ lgt., MR et ZK det.
Stenhomalus (Obriopsis) bicolor (Kraatz): E, ZČ lgt. et det.
Stenopterus rufus geniculatus (L.): A, ZM lgt., ZČ et MR et KA det.
Stenurella bifasciata bifasciata (Müll.): A, ZM lgt., ZČ et MR det. et KA det. (upřesnění ssp.)
Stenurella melanura (L.): A, ZM lgt., ZČ det.
Stenurella nigra (L.): A, ZM lgt., ZČ et MR det.
Stenurella septempunctata septempunctata (F.): A, D, ZM et LH lgt., ZK et ZČ et MR det. et KA det.    (upřesnění ssp.)


CHRYSOMELIDAE 

Podčeleď Alticinae:

Aphtona euphorbiae (Schr.): A, ZM lgt., PČ det.
Aphtona pygmaea Kutsch.: A, ZM lgt., PČ det.
Longitarsus luridus (Scop.): A, ZM lgt., PČ det.
Longitarsus parvulus (Payk.): A, ZM lgt., PČ det.
Ochrosis ventralis (Illig): A, ZM lgt., PČ det.
Podagrica malvae (Illig.): A, ZM lgt., PČ det.
Psylliodes chalcomerus (Illig.): A, ZM lgt., PČ det.
Psylliodes circumdatus (Redtenb.): A, ZM lgt., PČ det.


CLERIDAE

Trichodes crabroniformis F.: D, LH lgt., JR det.
Tr. punctatus Fish.: A, ZM lgt., JR det.


COCCINELLIDAE

Adalia decempunctata (L.): B, ZM lgt., IK det.
Scymnuc magnomaculatus Fürsch.: A, ZM lgt., IK det.


CRYPTOPHAGIDAE

Cryptophagus integer Reitt.: A, ZM lgt., JJ det.

 

CURCULIONIDAE (sensu lato)

Apion (Protapion) trifolii (L.): A, ZM lgt., PBo det.
Catapion (pův. Apion, sg. Catapion) corsicum (Desbr.): A, ZM lgt., KS det.
Ceratapion (pův. Apion, sg. Ceratapion) gibbirostre (Gyll.):  A, ZM lgt., KS det.
Pseudapion  (pův. Apion, sg. Pseudapion) rufirostre (Fabr.):  A, ZM lgt., KS det.


DERMESTIDAE

Anthrenus delicatus Ksw.: A, ZM lgt., JH det.
Anth. molitor A.: A, ZM lgt., JH det.
Anth. pimpinellae F.: A, ZM lgt., JH det.
Anth. verbasci (L.).: A, ZM lgt., JH det.
Dermestes erichsoni Gnglb.: A, ZM lgt., JH det.
Derm. undulatus Br.: A, ZM lgt., JH det.
Orphilus niger (Rossi): A, ZM lgt., JH det.


ELATERIDAE

Agriotes nitidicollis Mill.: A, ZM lgt., TS det.
Ag. rufipalpis Brull.: A, ZM lgt., TS det.
Athous magnanii Gug. & Platia: A, ZM lgt., TS det. (Pozn.: nedávno nově popsaný druh)
Cardiophorus gramineus (Scop.): A, ZM lgt., TS det.
Drasterius bimaculatus (Rossi): A, B, ZM lgt., TS det.
Hemicrepidius niger (L.): C, MH lgt., TS det.
Lacon graecus (Candéze): A, ZM lgt., TS det. (Pozn.: Druh Lacon kapleri Platia, popsaný ze stejné lokality Sitek i ostatní odborníci nepovažují za ?dobrý? ? druhové znaky spadají do rozsahu variability L. graecus. Platia by tento materiál určil jako L. kapleri.)
Melanotus crassicollis (Erichson): A, ZM lgt., TS det.
Mel. dichrous (Erichson): A, ZM lgt., TS det.
Mel. fusciceps Gyll.: A, C ZM et MH lgt., TS det.


HISTERIDAE

Atholus duodecimstriatus duodecimstriatus (Schrank): A, ZM lgt., JV det.
Hister illigeri Dftsch.: C, AŠ lgt., LŠ det.


LATHRIDIDAE

Enicmus transversus (Olivier): A, ZM lgt., PP det.
Melanophthalma taurica (Mannh.): A, ZM lgt., PM det.


LUCANIDAE

Dorcus parallelipipedus (L.): A, ZM lgt., DK det.


MALACHIIDAE

Clanoptilus spinipennis Germ.: A, ZM lgt., VŠ det.
Clanoptilus spinosus Germ.: A, ZM lgt., VŠ det.
Colotes maculatus Cast.: A, ZM lgt., VŠ det.
Malachius bipustulatus (L.).: B, ZM lgt., VŠ det.


MELANDRYIDAE

Eustrophus dermestoides (F.): A, ZM lgt., JJ det.


MELOIDAE

Cerocoma graeca Mařan: C, D, AŠ et LH lgt., ZM et MD det.
Cer. kunzei Friv.: D, LH lgt., ZM et MD det.
Cer. prevezaensis Dvořák.: A, C, D, AŠ, MH, LH et ZM lgt., ZM et MD det.
Cer. schaefferi L.: D, LH lgt., ZM et MD det.
Cer. syriaca Ab.: D, LH lgt., MD det.
Lydus europaeus Esch.: C, AŠ lgt., MD det.
Mylabris fabricii Sumakov: C, AŠ lgt., MD det.
Oenas crassicornis Illig.: C, AŠ lgt., MD det.
Zonitis nana Ragusa: A, ZM lgt., MD det.


MYCETOPHAGIDAE

Typhaea stercorea (L.): A, ZM lgt., PP det.


NITIDULIDAE

Epuraea fuscicollis (Steph.): A, ZM lgt., JJ det.
Meligethes aeneus (F.): A, ZM lgt., JJ det.
Meligethes planiusculus (Heer): A, ZM lgt., JJ det.
Soronia oblonga Bris.: A, ZM lgt., JJ det.


OCHODAEIDAE

Ochodaeus thalycroides Rtt.: A, ZM lgt., DK det.


OEDEMERIDAE

Nacerdes melanura (L.): A, ZM lgt., VŠ det.
Oedemera atrata Schn.: A, ZM lgt., VŠ det.
Oed. crassipes Gnglb.: A, ZM lgt., VŠ det.
Oed. femorata (Scop.): A, ZM lgt., VŠ det.
Oed. flavipes (F.): A, ZM lgt., VŠ det.
Oed. lurida (Marsh.): A, ZM lgt., VŠ det.
Oed. nobilis (Scop.): A, ZM lgt., VŠ det.
Oed. rufofemorata rufofemorata (Scop.): A, ZM lgt., VŠ det.


SCARABAEIDAE

Anisoplia pubipennis (Bl.): A, ZM lgt., MN det.
Anomala solida Er.: C, AŠ lgt., MN det.
Anomala vitis (F.): A, C, D,  AŠ, LH et ZM lgt., MN et DK det.
Blitopertha lineolata (Fisch.): A, ZM lgt., MN et DK det.
Cetonia aurata (L.): A, ZM lgt., ZM et DK det.
Eulasia parreyssei (Brullé): A, C, ZM et AŠ lgt., MN et DK det.
Heterocnema graeca Brullé: D, LH lgt., ZM det.
Onthophagus furcatus (F.): A, ZM lgt., DK det.
Onth. opacicollis Rtt.: A, ZM lgt., DK det.
Onth. ruficapillus Brullé: A, ZM lgt., DK det.
Onth. taurus (Schreber): A, ZM lgt., DK det.
Oryctes nasicornis (L.): A, ZM lgt. et det.
Oxythyrea albopicta (Motsch.): C, AŠ lgt., ZM det.
Ox. cinctella (Schaum): A, ZM lgt., DK det.
Ox. dulcis Rtt.: C, AŠ lgt., ZM det.
Ox. funesta (Poda): A, ZM lgt., DK det.
Potosia aeruginosa (Dury): D, LH lgt., ZM det.
Potosia angustata (Germ.): A, ZM lgt., DK det.
Potosia cuprea F: A, ZM lgt., DK det.
Tropinota hirta hirta (Poda): A, C, ZM et AŠ lgt., DK det.
Tropinota hirta suturalis (Rtt.): B, ZM lgt., DK det.
Tropinota squalida pilosa Brullé: A, B, ZM lgt., DK det.
Tropinota squalida squalida (Scop.): A, ZM lgt., DK det.
Valgus hemipterus (L.): B, ZM lgt., DK det.


SCRAPTIIDAE

Anaspis pulicaria Costa: A, ZM lgt., JHo det.

 

SILPHIDAE

Ablataria laevigata (F.): A, ZM lgt., JRu det.
Silpha obscura orientalis Brullé: A, ZM lgt., JH det.


SILVANIDAE

Oryzaephilus surinamensis (L.): A, ZM lgt., PP det.


STAPHYLINIDAE

Ocypus curtipennis Motsch.: A, ZM lgt., LHr det.
Ocypus mus Brullé: A, ZM lgt., LHr det.
Ocypus olens O.F.Müll.: C, AŠ lgt., LHr det.
Ocypus tenebricosus Grav.: A, ZM lgt., LHr det.
Quedius lateralis Grav.: A, ZM lgt., PŠ det.
Sepedophilus testaceus (F.): A, ZM lgt., LHr det.
Tachyporus caucasicus Kolen.: B, ZM lgt., LHr det.
Tachyporus nitidulus (F.): A, ZM lgt., LHr det.
Xantholinus graecus (Kr.): A, ZM lgt., JJa det.


TENEBRIONIDAE

Cnemeplatia atropos Costa: A, ZM lgt., TR det.
Cylindronotus exaratus Germ.: A, ZM lgt., TR det.
Cylindronotus plebejus Küst.: A, ZM lgt., TR det.
Dailognatha quadricollis ssp. laticollis Besser: A, ZM lgt., TR det.
Dendarus caelatus Brullé: A, ZM lgt., TR det.
Dendarus messenius Brullé: A, ZM lgt., TR det.
Diaperis boleti L.: A, ZM lgt., TR det.
Gonocephalum rusticum Ol.: A, ZM lgt., TR det.
Helops rossi Germ.: A, ZM lgt., TR det.
Laena byzantina Apf.: A, ZM lgt., TR det.
Neatus picipes Hbst. v. subaequalis Rtt.: A, ZM lgt., TR det.
Pedinus olympicus Kiesw.: A, ZM lgt., TR det.
Raiboscelis azureus Brullé: C, AŠ lgt., A, ZM lgt., TR det.
Tentyria grossa Besser: D, LH lgt., TR det.
Zophosis punctata Brullé.: A, ZM lgt., TR det.


TROGOSITIDAE

Tenebroides fuscus (Goeze): A, ZM lgt., JV det.

BLATTODEA - Švábi

Loboptera decipiens decipiens (Germ.): A, ZM lgt., L´. Vidlička det. 2003
Phyllodromica marginata (Schreber): A, ZM lgt., L´. Vidlička det. 2003


HETEROPTERA - Ploštice

Deraeocoris (s. str.) ruber (L.): A, ZM lgt., PK det. 2004
Deraeocoris (s. str.) schach (F.): A, ZM lgt., PK det. 2004
Graptopeltus validus (Horváth): A, ZM lgt., PK det. 2004
Haploprocta sulcicornis (F.): A, ZM lgt., PK det. 2004
Macroplax fasciata fasciata (Herr.-Schäf.): A, ZM lgt., PK det. 2004
Megalonotus praetextatus praetextatus (Herr.-Sch.): A, ZM lgt., PK det. 2004
Neottiglossa bifida (Costa): A, ZM lgt., PK det. 2004
Nysius graminicola (Kolenati): A, ZM lgt., PK det. 2004
Odontoscelis (s. str.) minuta (Jakovlev): A, ZM lgt., PK det. 2004
Paromius gracilis (Rambur): A, ZM lgt., PK det. 2004
Pithanus marshalli Dougl. & Scott: A, ZM lgt., PK det. 2004
Rhaphigaster nebulosa (Poda): A, ZM lgt., PK det. 2004
Stenotus binotatus (F.): A, ZM lgt., PK det. 2004

Aktualizováno ( Pondělí, 25 listopad 2013 )
 
<< Předchozí   Další >>
Template
Template Template Template
Template Template