Template
Template Template
Template Středa, 23 září 2020 Template

Přihlášení

 
Template
Studenti poznávají stromy v opavských parcích
Napsal RNDr. Milan Kubačka   
Sobota, 09 srpen 2008

Skupinku 15 studentů ze Střední školy, Husova Opava dovedla na určené místo k jednomu z nemohutnějších  stromů ve Dvořákových sadech paní učitelka Mgr Jana Tkáčová. Jedná se o jasan ztepilý, který bude na připravované dendrologické stezce u budovy České spořitellny a.s.  označen informační tabulí jako první strom z 18.

Vedeni pracovníkem Natury Opava Milanem Kubačkou  jsme pokračovali směrem k podloubí s borovicí černou, jabloní purpurovou a jedlí ojíněnou. Prošli jsme alejí jírovce maďalu k mohutnému dubu letnímu u Obecního Domu. Přešli jsme Ostrožnou ulici a viděli kvetoucí magnolii, tis červený a o pár kroků dál jerlín japonský. U Shinzelova domu, u něhož roste krásný buk červelolistý, jsme vzpomněli opavského vynálezce barevné fotografie Schinzela, který měl zde laboratoř.

Kolem sochy Nové Opavy jsem se dostali do Učebny EVVO v Minoritském kláštěře, prohlédli si fotografickou výstavku Řím očima Jakuba Kubačky, nabídků propagačních matertiálů, které nás zvou do všech koutů krásné opavské přírody.

Opouštíme učebnu v Minoritu a přecházíme minoritskou zahradou s nejstaršími jabloněmi a hrušněmi, které česali mnichové snad před 200 lety.

Pokračujeme pod Ptačím vrchem se třemi skulpturami ptáků od významného umělce Kurta Gabauera, který se narodil na nedakém Hradci nad Moravicí. Pomalu opouštíme Sady Svobody.

V Křížkovského sadech se zastavíme u lípy srdčité a korkovníku amurského. Je o nich co vykládat.

Po předchodu přes křižovatku se dostáváme do Smetanových sadů. Hned na začátku nás upoutá před kostelem Sv. Jana Křtitele mohutný javor klen. Ještě před bustou Bedřicha Smetany je vlevo, větvemi se o zem opírající břestovec západní. U busty Smetany nepřehlédnete naši českou "olivu" hlošinu úzkolistou.

Skupina katalp před Uměleckoprůmyslouvou střední školou v době květu upoutá svými květy, jinak vždy svými velkými srdčitými listy.

Před výstavní budovou muzea jsou jako významné stromy opatřeny informačními tabulkami Platan javorolistý s mohutnou korunou a vedle rostoucí jinan dvoulaločný s typickými laločnatými listy.

Opava 29.4.2008

Aktualizováno ( Pátek, 03 duben 2009 )
 
<< Předchozí   Další >>
Template
Template Template Template
Template Template