Template
Template Template
Template Neděle, 15 prosinec 2019 Template

Přihlášení

 
Template
Závojenka jarní Entoloma vernum
Napsal Jakub Kubačka   
Pátek, 17 srpen 2018
Jaro je suché a vysoké teploty jej posouvají rychle do léta. Klasických hub je málo, ale něco se přece jen najít dá. Pod borovicemi na tlejících šiškách roste penízovka nahořklá a provázková, v listnatých hájích se mezi sasankami objevuje cizopasná hlízenka sasanková, hnojiště kolonizuje hnojník mrvní a objevila sei závojenka jarní Entoloma vernum.
 zavojenkajarni_20180812_1461318873.jpg
 Závojenka jarní Entoloma vernum
   

Závojenka (zvonovka) jarní je typickou jarní houbou. Za vhodného počasí roste již v březnu a setkáváme se s ní až do června. Objevuje se v trávě nebo opadu ve světlých lesích, při lesních okrajích, na loukách a pastvinách s rozptýlenými stromy a keři. Není běžná, nacházíme ji jen tu a tam. Přestože je svým místům věrná, neplodí každý rok, když se však objeví, pak většinou ve značném počtu plodnic. Na Opavsku se s ní můžeme setkat takřka kdekoliv, vyskytuje se roztroušeně po celém území. V poslední době jsem ji viděl u Závady, Hrabyně, v arboretu Nový Dvůr, u Mladecka a Budišova nad Budišovkou.Barevností nevyniká. Za vlhka je celá šedohnědá, klobouk někdy tmavší až hnědočerný a třeň s bílou bází. Vysycháním vybledá do jednolité světle béžové barvy. Bledě šedohnědé lupeny se v dospělosti barví do růžova jako u všech závojenek. Plodnice jsou štíhlé, někdy drobné, jindy statnější s kloboukem až 6cm    v průměru a třeněm až 7cm dlouhým. K hlavním znakům kromě jarního výskytu patří křehkost plodnice, dutý často ze strany smáčklý třeň a nevýrazný pach.
Je jedovatá. Po požití se po několika hodinách (vzácněji po delší době až 24 hodinách!) dostavují vydatné i několikadenní průjmy. Úmrtí nejsou známá, ale vzhledem k silnému odvodnění a ztrátě minerálů se nedá zástava srdce a ledvin vyloučit.
Vzhledem klasické jedlé houby nepřipomíná, ale některé houbaře přesto zláká ke sběru. Proč? Zejména proto, že roste v době, kdy je jedlých hub poskrovnu, a tak dají za vděk čemukoliv, co by jedlé být mohlo. Nejčastěji je považována za špičku obecnou (travní), hlavně u vysychajících světlých plodnic rostoucích v trávě. Špičce obecné se vlastně nepodobá, ale při pochybách nám může pomoci křehkost třeně. Špička obecná má třeň ohebný nelámavý, závojenka jarní křehký. Je to jasnýa přesný znak, a pokud jej budeme mít na paměti, nikdy tyto dvě houby nezaměníme.
Jindy se plete s jedlou závojenkou podtrnkou. Té se již podobá více, ale i zde existují dobré rozlišovací znaky. Nejspolehlivějším je vůně. Zatímco závojenka jarní nevoní, podtrnka voní moučně (jako syrový okurek). Upozorňuji, že pach je třeba hodnotit na čerstvém řezu nebo po rozemnutí kousku čerstvé plodnice.
Závojenku jarní občas přinese k určení některý z houbařů.  Obvykle ve značném množství, ořezanou a připravenou ke kuchyňskému zpracování. Jen s obtížemi jej pak přesvědčuji, že nejde o jedlou houbu a že musí celý sběr vyhodit.

   

Text a fotogrsfie Vít Balner

 
<< Předchozí   Další >>
Template
Template Template Template
Template Template