Template
Template Template
Template Úterý, 23 leden 2018 Template

Přihlášení

 
Template
Aktuality
Entomolog, kterého zaujala krása nejen našich krasců
Napsal Jakub Kubačka   
Neděle, 05 březen 2017
Poprvé jsme entomologa Richarda Szopu z Bystřice nad Olší viděli na entomologické burze v bývalé Krajské stanici mladých přírodovědců, dnes ve Středisku volného času na Čkalovově ulici v Porubě před šesti lety. Byl nepřehlédnutelný mezi všemi entomology, kteří se sem sjeli, aby se pochlubili svými kolekcemi hmyzích zástupců naší fauny. Nás zaujal svou výškou - ostatní převyšoval o hlavu. Všichni si se zájmem prohlíželi jeho sbírku malých krasců, stejně jako my, když se nám podařilo dostat se až ke krabičce, kde byli tito malí broučci umístěni. Až na burze v Bohumíně jsme se blíže poznali a položili jsme mu několik otázek.
Aktualizováno ( Středa, 08 březen 2017 )
Celý článek...
 
V Preveze nás navštívili Annigje Kruytbosch z Holandska a Mike Balfour z Anglie
Napsal Jakub Kubačka   
Neděle, 05 březen 2017
V říjnu 2016 jsme se v Preveze setkali s velmi milými lidmi. Byla to šťastná náhoda. Měli jsme jednání se zástupci prevezské radnice, kde jsme potkali dva členy Asociace evropských měst (town-twinning) - byli to Annigje Kruytbosch z Holandska a Mike Balfour z Anglie, kteří zde právě natáčeli rozhlasovou reportáž pro místní televizi. Projevili zájem navštívit naše muzeum a navázat s námi spolupráci.
Aktualizováno ( Středa, 08 březen 2017 )
Celý článek...
 
Betlém u entomologa Jindřicha Roháčka
Napsal Jakub Kubačka   
Neděle, 05 březen 2017
"Lze právem tvrdit, že Třešť je ojedinělou a celostátně významnou lokalitou betlémářství v České republice. Podporovat tento úsek lidové umělecké tvořivosti a nedat mu zaniknout by mělo být povinností všech, do jejichž sféry činnost betlémářství spadá. "To jsme si přečetli na internetu, než jsme navštívili entomologa SZM RNDr. Jindřicha Roháčka, CSc., rodáka z Třeště. Každoročně staví betlém v Opavě, kde bydlí. Položili jsme mu několik otázek.
Celý článek...
 
Opava se může chlubit jedním z největších muzejních preparátů v ČR
Napsal Jakub Kubačka   
Neděle, 05 březen 2017
Někdo může namítnout, že Slezské zemské muzeum má především ukazovat naši slezskou přírodu a slon sem nepatří. Jenže muzeum je především institucí vzdělávací a výchovnou, takže toto tvrzení nemá opodstatnění. Do muzea určitě patří, navíc když slon žil od roku 2009 v ZOO Ostrava, kde musel být v říjnu 2015 utracen kvůli nehojícímu se abscesu v přední noze. Preparát je ukázkou dovednosti preparátorského týmu vedeného Milošem Maluchou z Ostravy. Při preparaci pomáhali i opavští preparátoři, jako například preparátor SZM Michal Jakubec. Jak složitá byla jejich práce, nám popsal Pavel Petr, vedoucí Oddělení ochrany sbírkových předmětů.
Aktualizováno ( Středa, 08 březen 2017 )
Celý článek...
 
Zazimování jezírek a myšice temnopásá
Napsal Jakub Kubačka   
Neděle, 05 březen 2017
V roce 2014 se začal spolek Natura Opava starat o jezírka v Městských sadech.  Do té doby byla zabahněna tak, že se musel nejdříve odstranit sediment, vytvořit ostrůvky a instalovat mola. Až teprve potom se mohly vysadit bahenní rostliny, které okraje jezírek, stejně jako ostrůvky, přiblížily přirozenému stavu. To byl však jen začátek! Mezitím jsme bojovali s řasou a vodním morem kanadským. Je to nekonečná práce a ti, kteří mají na své zahradě jezírko, ví, o čem mluvíme. Při zazimování jezírek v opavských Městských sadech jsme poznali, spolu se studenty Zemědělky, kteří nám pomáhali, myšici temnopásou.
Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 10 - 18 z 383
Template
Template Template Template
Template Template