Template
Template Template
Template Neděle, 27 září 2020 Template

Přihlášení

 
Template
Aktuality
To jen, abys věděl!
Napsal Jakub Kubačka   
Pondělí, 06 srpen 2018
Potkal jsem známého a ten si ztěžoval, že vůbec nic nestíhá bez auta, které se mu rozpadlo.
Celý článek...
 
Falešný pohled na ochranu přírody. Romantický, ale hloupý.
Napsal Jakub Kubačka   
Úterý, 31 červenec 2018
Kdyby nebylo skalničkářů, kteří na svou zahrádku a skalku přenášejí, aniž si to uvědomují, i zákonem chráněné rostliny z volné přírody, což se nesmí, tak některé rostliny by vymizely.
Celý článek...
 
Neplánované využití bunkrů hraničního opevnění na Hlučínsku a Opavsku
Napsal Jakub Kubačka   
Pátek, 27 červenec 2018
Doc. Zdeněk Řehák je světově proslulý chiropterolog (vědec zabývající se řádem letouni) působící na Masarykově Univerzitě v Brně. S Opavskem a Hlučínskem je spjatý osobně i profesně. V našem zpravodaji představuje své poznatky z takřka celoživotního zkoumání netopýrů na Hlučínsku.
Aktualizováno ( Sobota, 28 červenec 2018 )
Celý článek...
 
Bohumír Brada patří mezi ty, kteří se nikdy nenudí. Jeho rozsah zájmů mu to nedovolí.
Napsal Jakub Kubačka   
Středa, 25 červenec 2018
Mezi námi žije spousta nenápadných lidí, kteří mají hodně zájmů a koníčků, pracují na mnoha věcech, ale i když jsou talentovaní, nechtějí vyčnívat. Jednoho takového jsem objevil v Opavě. Našemu seznámení předcházela zmínka naší společné známé, že má kamaráda, který staví dalekohledy. To mě zaujalo. Zkoumání hvězd je přece fantastické. Vzpomněl jsem si na bývalého vedoucího ostravského planetária Tomáše Gráfa, astrofyzika Jiřího Grygara a Jana Píšalu, který v Opavě vedl na Stanici přírodovědců astronomický kroužek. Chtěl jsem proto pana Bradu poznat. Když jsem zjistil, že kromě konstruování dalekohledů také maluje, píše povídky a muzicíruje, řekl jsem si, že o něm musím napsat.
Aktualizováno ( Čtvrtek, 26 červenec 2018 )
Celý článek...
 
Rozhovor s proděkanem Pavlem Drozdem o jeho univerzitě a jeho studentech
Napsal Jakub Kubačka   
Středa, 04 červenec 2018
Osmdesátá léta minulého století byla výjimečná a zanechala v myslích mnoha mladých přírodovědců na Opavsku nesmazatelnou stopu. Zní to jako klišé a přitom to byla a je pravda. Na Okresní stanici mladých přírodovědců na Husově ulici v Opavě se tenkrát vychovala generace přírodovědců, kteří se této královně věd, jak ji označuje patron naší organizace Natury Opava, vysokoškolský učitel profesor Palackého univerzity Vítězslav Bičík, věnovali. A dodnes se jí věnují a to na vysokých profesních postech, kde dosahují výrazných vědeckých úspěchů. Byla to asi dobrá konstelace, scházela se zde skupina zapálených odborníků, učitelů a žáků základních a středních škol, kteří se ve specializovaných zájmových útvarech hlouběji věnovali entomologii, herpetologii, ornitologii, akvaristice a to i mořské, chovu drobných hlodavců a třeba i etologii.Třešničkou na dortu byly každoroční úspěšné zahraniční mládežnické expedice, kterých se zúčastňovali ti nejlepší, vítězové okresních a vyšších kol biologických olympiád a dalších kol přírodovědných soutěží. Mezi ně patřil také Doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D., nyní prorektor Ostravské university pro vědeckou činnost. Milan a Jakub Kubačkovi mu položili několik otázek.
Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 10 - 18 z 452
Template
Template Template Template
Template Template