Template
Template Template
Template Úterý, 19 červen 2018 Template

Přihlášení

 
Template
Aktuality
Co dát na vánoce dětem pod stromeček, když mobil ne a nehodí se ani zvířátko?
Napsal Jakub Kubačka   
Pondělí, 09 duben 2018
Vždy jsem věděl, co dostanu na vánoce pod stromeček. A někdy dokonce i mnoho týdnů dopředu. Našel jsem totiž náhodou skrýš, kam táta dárky přede mnou schovával. A tak jsem se mohl radovat o nejméně 14 dnů déle z lyží a skoro až měsíc ze vzduchovky. To bylo ale utrpení, vědět o ní a neprozradit to. Neuměl jsem si představit to zklamání, kdyby pod stromečkem vzduchovka nebyla . A představte si, že opravdu nebyla!
Celý článek...
 
Dalibor Gregor a jeho fotografie zvířat
Napsal Jakub Kubačka   
Úterý, 03 duben 2018
Poprvé jsem se setkal s Ing. Daliborem Gregorem před dvanácti lety, když představoval skupině výtvarníků a vedoucímu Skupiny X Miloši Kačírkovi svou novou knihu. Tenkrát jsem nevěděl, že hovořím s vydavatelem a fotografem v jedné osobě. Uvítal jsem proto po deseti letech možnost představit tohoto výjimečného umělce čtenářům Opavského přírodovědného zpravodaje a položit mu několik otázek. Dalibor totiž nejen zvířata fotografuje, ale o nich sám nebo ve spolupráci s odborníky a spisovateli píše, a navíc knihy vydává. Při prohlížení Daliborových fotografií v nádherných publikacích člověka napadne, že jsou jedinečnou oslavou koně jako ušlechtilého zvířete. Milovníci zvířat rovněž znají jeho práci z desítek kalendářů a stovek pohlednic se zvířaty.
Celý článek...
 
Rozhovor se spisovateli a fotografy Milenou Hamerskou a Jiřím Pecháčkem z Hlavnice
Napsal Jakub Kubačka   
Úterý, 03 duben 2018
Oba vystudovali zeměměřickou fakultu ČVUT v Praze a celý život pracovali v Katastrálním úřadě v Opavě. Oba celý život fotografovali především přírodu. Jako lovci beze zbraní založili partu lidí stejných zájmů o fotografování a natáčení zvěře, kteří si říkali Bezflinťáci. Když bylo potřeba se postavit na záchranu jesenických kamzíků, založili petiční výbor a následně spolek Jesenický kamzík. Druhou zájmovou oblastí se stalo hledání dokumentů a zpracování historie obce Hlavnice a v posledních třech létech obce Karlova Studánka. Na základě poznání historie založili v Hlavnici celostátní literární soutěž Hlavnice A.C.Nora pro mladé lidi do 30 let. Úplně posledním jejich nepřehlédnutelným počinem bylo právě nyní na sklonku roku vydání knihy povídek Bezflinťáci.
Celý článek...
 
Zdeněk Černý byl nejen vynikajícím entomologem, ale i kamarádem opavského výtvarníka Miloše Kačírka
Napsal Jakub Kubačka   
Úterý, 03 duben 2018
Oba výborní odborníci, jeden z Prahy v oblasti entomologie a druhý významný malíř a grafik z Opavy, se setkali na základně Natury v řecké Preveze. Miloš Kačírek zde učil na plenérech studenty z opavských středních škol malovat a vytvářet grafické listy a Zdeněk Černý na soustředěních mladých opavských přírodovědců poznávat motýly, brouky a jiný subtropický hmyz. Škoda, že už nejsou mezi námi. Zdeněk Černý zemřel letos a na Miloše Kačírka vzpomínáme již deset let.
Celý článek...
 
Realizace biologicky zaměřených projektů Rostislava Herrmanna
Napsal Jakub Kubačka   
Úterý, 03 duben 2018
Projekty jsem vždy vypracovával s cílem zvýšit úroveň výuky biologie na Mendelově gymnáziu v Opavě, zejména jsem si kladl za cíl rozšířit možnosti a oblasti praktické práce. Dnes je takto koncipované vyučování považováno za jednu z žádoucích a preferovaných forem výuky s označením "badatelská výuka". Vedle získávání nových forem zkušeností a dovedností má tento trend také výrazně motivační charakter. Ve formě projektů pak navíc dovoluje sledovat zájmy školy i vyučování ve víceletém výhledu. Promyslet si důkladně cíle v návaznosti jednotlivých projektů považuji za efektivní jak z hlediska předávání zkušeností žákům, tak z hlediska získávání peněz z grantů. 
Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 10 - 18 z 436
Template
Template Template Template
Template Template