Template
Template Template
Template Sobota, 26 září 2020 Template

Přihlášení

 
Template
Aktuality
Věž poznání naučnou stezku nejen oživí, ale návštěvníkům dodá i nové informace
Napsal Jakub Kubačka   
Pondělí, 14 květen 2018
Jak se jmenuje tenhle strom, bylina, mech, kapradina a mnohé další lesní rostliny? Věž poznání vám odpoví na všechny vaše otázky. Stejně tak se dovíte, jak se jmenuje zvíře na obrázku a mnoho dalších zajímavostí o floře a fauně najdete na druhé straně tabulky, kterou otočíte. Věž poznání byla zhotovena pracovníky organizace Natura Opava.
Celý článek...
 
Červenající bedly rodu Chlorophyllum
Napsal Jakub Kubačka   
Pondělí, 14 květen 2018
Každoročně jsou hlášeny zažívací obtíže po jídle z červenajících bedel rodu Chlorophyllum z celé České republiky, Opavsko nevyjímaje...
Ačkoliv u nás roste mnoho desítek druhů, obecně mezi praktickými houbaři platí, že bedly jsou dvě. Bedla vysoká (nesprávně bedla jedlá) a bedla červenající. Obě jsou považovány za jedlé a dobré a asi nejchutnější hned po hřibech. Tuto tradici jsme v posledních letech nabourali na výstavách hub, kde se nám podařilo shromáždit hned několik druhů bedel a na cedulce u těch červenajících stálo "podezřelá, nejíst". Tím jsme se ovšem dostali do palby nekončících dotazů.
Celý článek...
 
Kamzíci v Hrubém Jeseníku 1913-2018
Napsal Jakub Kubačka   
Pondělí, 14 květen 2018
Jak probíhal boj o legalizaci kamzíka horského v Jeseníkách nám popsal spoluzakladatel spolku Jesenický kamzík Ing. Jiří Pecháček .
Spolek Jesenický kamzík může hrdě konstatovat, že jeho zásluhou odborné diskuze na různých úrovních podnítil pozitivní názorové posuny a nové pohledy na věc a že došlo ke společenskému konsensu, že kamzík horský zůstane i nadále ozdobou překrásné přírody Jeseníků jako doklad vyspělosti naši současné lesnické, myslivecké a ochranářské generace, jako živoucí doklad našeho obdivu, úcty a lásky k přírodě.
Aktualizováno ( Pondělí, 14 květen 2018 )
Celý článek...
 
Sádrovcový důl v Kobeřicích je jediným místem u nás, kde se těší tento nerost
Napsal Jakub Kubačka   
Pondělí, 14 květen 2018
Rozsáhlý povrchový důl leží na severozápadním okraji Kobeřic (obr. 1). Těžbu provozuje firma Gypstrend, s. r. o., u které si je potřeba exkurzi předem dohodnout. Ke správní budově a bráně dolu zajíždí veřejná autobusová linka (zastávka Kobeřice, důl). Důl jsme si prohlédli s geologem a autorem tohoto článku a fotografií Mgr. Martinem Hanáčkem, který je doktorandským studentem na Jihočeské univerzitě. Dověděli jsme se, že se podle stáří vrstev a geologického zařazení v dole jedná o kenozoikum, nejmladší geologickou éru. Začala před 65,5 miliony let (+ -  0,3 m. l.) po velkém vymírání živočišných a rostlinných druhů na konci křídy, kterou se skončila éra druhohor - mezozoikum. Jsou zde i třetihorní vrstvy neogén a kvartérní vrstvy ze čtvrtohor. Jsou zde geologické fenomény: sádrovec, jíl, fosílie, sedimenty pevninského ledovce.
Celý článek...
 
Podzimní listí ve výtvarné výchově
Napsal Jakub Kubačka   
Pondělí, 09 duben 2018
Do funkce koordinátora environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty  nastoupila Kateřina Hnátová. Sama o sobě napsala "Pozitivní vztah k přírodě jsem si vytvořila již v dětství a to především díky častým výletům s rodiči a také s dědou, který zdatně zdolával kopce ještě těsně před devadesátkou a přírodu prostě miloval.
Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 19 - 27 z 452
Template
Template Template Template
Template Template