Template
Template Template
Template Pátek, 25 září 2020 Template

Přihlášení

 
Template
Aktuality
Jak se učí přírodověda žáků a učňů v zámku Velké Heraltice?
Napsal Jakub Kubačka   
Pátek, 09 únor 2018
Nádherný anglický park poskytuje jeho současným obyvatelům zámku prostor pro konání přírodovědné výuky na dendrologické stezce a zároveň zapojení do různých environmentálních projektů. Patří mezi ně "Zelený domov", "Pohádkový park" a zmíněný projekt naučná stezka "Pod zámeckou věží". I na další projekty jsme se zeptali zástupkyně ředitele Střední školya Dětského domova Ing. Gabriely Sglundové.
Celý článek...
 
O největším trilobitu Hlučínska
Napsal Jakub Kubačka   
Pátek, 09 únor 2018
Při pohledu na geologickou mapu Hlučínska bychom zde nálezy velkých trilobitů ani jiných prvohorních zkamenělin nečekali. Pouze jihojihovýchodně od Hlučína a jižně od Kozmic vystupují na povrch droby a břidlice obsahující zbytky prvohorních organizmů.
Celý článek...
 
Pavel Petr ze Slezského zemského muzea zkoumá sbírkové předměty z papíru
Napsal Jakub Kubačka   
Pátek, 09 únor 2018
Vystudoval jsi Filozoficko-přírodovědeckou fakultu Slezské univerzity v Opavě, obor historie-muzeologie a v jeho rámci muzejní konzervaci a restaurování. V současné době jsi vedoucí Oddělení ochrany sbírkových předmětů Slezského zemského muzea, kam patří mimo jiné i konzervace a restaurování sbírkových předmětů, konkrétně např. materiálů z papíru a usní, na které se specializuješ. Známe tě také jako velmi vzdělaného, sečtělého a komunikativního člověka, téměř renesančního. Umíš se kvalifikovaně bavit téměř na jakékoliv téma. Víme, že mimo jiné miluješ historii a přírodu, nicméně v rozhovoru se zaměříme na tvůj vystudovaný obor a povolání v muzeu.
Celý článek...
 
Nevšední obyvatel bobří srsti
Napsal Jakub Kubačka   
Pátek, 09 únor 2018
Náš dopisovatel, entomolog Mgr. Jiří Procházka, doktorandský student MU v Brně, nám poslal článek o zajímavém parazitu - blecháči bobřím. Je to plochý, slabě pigmentovaný brouk se silně zkrácenými krovkami. Jedná se o vysoce specializovaný druh, jehož celý vývojový cyklus se odehrává v srsti bobra evropského nebo bobra kanadského. Hostitele opustí nakrátko jen larva ke kuklení. Živí se pravděpodobně odumřelou kůží a sekrety hostitele. Má velikost 2,2-3,0 mm. 
Celý článek...
 
Mechy, lišejníky a řasy jsme poznávali v okolí Raduně s Lukášem Číhalem
Napsal Jakub Kubačka   
Pátek, 09 únor 2018
Tušil jsem, jak dopadne vycházka s pracovníkem Slezského zemského muzea Mgr. Lukášem Číhalem. Shromáždili jsme se spolu se zástupkyní raduňské základní školy Mgr. Ditou Dragonovou a jejími "šesťáky" v Raduni na parkovišti zámeckého parku. Naše zaparkovaná auta byla těsně u betonového ohradníku. Ano, nejdříve jsme si důkladně prohlédli právě ten betonový ohradník.To by člověk nevěřil, kolik různých organizmů na něm žije. Řasy, lišejníky, játrovky, mechy a houby. Muzejní bryolog Mgr. Lukáš Číhal nám je pojmenoval a začala jeho komentovaná procházka.
Aktualizováno ( Pátek, 09 únor 2018 )
Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 64 - 72 z 452
Template
Template Template Template
Template Template