Template
Template Template
Template Úterý, 19 červen 2018 Template

Přihlášení

 
Template
Aktuality
V Preveze nás navštívili Annigje Kruytbosch z Holandska a Mike Balfour z Anglie
Napsal Jakub Kubačka   
Neděle, 05 březen 2017
V říjnu 2016 jsme se v Preveze setkali s velmi milými lidmi. Byla to šťastná náhoda. Měli jsme jednání se zástupci prevezské radnice, kde jsme potkali dva členy Asociace evropských měst (town-twinning) - byli to Annigje Kruytbosch z Holandska a Mike Balfour z Anglie, kteří zde právě natáčeli rozhlasovou reportáž pro místní televizi. Projevili zájem navštívit naše muzeum a navázat s námi spolupráci.
Aktualizováno ( Středa, 08 březen 2017 )
Celý článek...
 
Betlém u entomologa Jindřicha Roháčka
Napsal Jakub Kubačka   
Neděle, 05 březen 2017
"Lze právem tvrdit, že Třešť je ojedinělou a celostátně významnou lokalitou betlémářství v České republice. Podporovat tento úsek lidové umělecké tvořivosti a nedat mu zaniknout by mělo být povinností všech, do jejichž sféry činnost betlémářství spadá. "To jsme si přečetli na internetu, než jsme navštívili entomologa SZM RNDr. Jindřicha Roháčka, CSc., rodáka z Třeště. Každoročně staví betlém v Opavě, kde bydlí. Položili jsme mu několik otázek.
Celý článek...
 
Opava se může chlubit jedním z největších muzejních preparátů v ČR
Napsal Jakub Kubačka   
Neděle, 05 březen 2017
Někdo může namítnout, že Slezské zemské muzeum má především ukazovat naši slezskou přírodu a slon sem nepatří. Jenže muzeum je především institucí vzdělávací a výchovnou, takže toto tvrzení nemá opodstatnění. Do muzea určitě patří, navíc když slon žil od roku 2009 v ZOO Ostrava, kde musel být v říjnu 2015 utracen kvůli nehojícímu se abscesu v přední noze. Preparát je ukázkou dovednosti preparátorského týmu vedeného Milošem Maluchou z Ostravy. Při preparaci pomáhali i opavští preparátoři, jako například preparátor SZM Michal Jakubec. Jak složitá byla jejich práce, nám popsal Pavel Petr, vedoucí Oddělení ochrany sbírkových předmětů.
Aktualizováno ( Středa, 08 březen 2017 )
Celý článek...
 
Zazimování jezírek a myšice temnopásá
Napsal Jakub Kubačka   
Neděle, 05 březen 2017
V roce 2014 se začal spolek Natura Opava starat o jezírka v Městských sadech.  Do té doby byla zabahněna tak, že se musel nejdříve odstranit sediment, vytvořit ostrůvky a instalovat mola. Až teprve potom se mohly vysadit bahenní rostliny, které okraje jezírek, stejně jako ostrůvky, přiblížily přirozenému stavu. To byl však jen začátek! Mezitím jsme bojovali s řasou a vodním morem kanadským. Je to nekonečná práce a ti, kteří mají na své zahradě jezírko, ví, o čem mluvíme. Při zazimování jezírek v opavských Městských sadech jsme poznali, spolu se studenty Zemědělky, kteří nám pomáhali, myšici temnopásou.
Celý článek...
 
Co uděláme s nepůvodními živočišnými a rostlinnými druhy?
Napsal Jakub Kubačka   
Neděle, 05 březen 2017
V Česku i ostatních zemích Evropské unie v roce 2016 začala platit unijní směrnice, podle níž mají jednotlivé země EU přísněji chránit své území před pronikáním nepůvodních a invazivních druhů živočichů a rostlin. Druhy z tohoto seznamu při přemnožení prokazatelně ohrožují biologickou rozmanitost nebo původní ekosystémy v jednotlivých zemích.
Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 64 - 72 z 436
Template
Template Template Template
Template Template