Template
Template Template
Template Středa, 30 září 2020 Template

Přihlášení

 
Template
Aktuality
Rozhovor se spisovateli a fotografy Milenou Hamerskou a Jiřím Pecháčkem z Hlavnice
Napsal Jakub Kubačka   
Úterý, 03 duben 2018
Oba vystudovali zeměměřickou fakultu ČVUT v Praze a celý život pracovali v Katastrálním úřadě v Opavě. Oba celý život fotografovali především přírodu. Jako lovci beze zbraní založili partu lidí stejných zájmů o fotografování a natáčení zvěře, kteří si říkali Bezflinťáci. Když bylo potřeba se postavit na záchranu jesenických kamzíků, založili petiční výbor a následně spolek Jesenický kamzík. Druhou zájmovou oblastí se stalo hledání dokumentů a zpracování historie obce Hlavnice a v posledních třech létech obce Karlova Studánka. Na základě poznání historie založili v Hlavnici celostátní literární soutěž Hlavnice A.C.Nora pro mladé lidi do 30 let. Úplně posledním jejich nepřehlédnutelným počinem bylo právě nyní na sklonku roku vydání knihy povídek Bezflinťáci.
Celý článek...
 
Zdeněk Černý byl nejen vynikajícím entomologem, ale i kamarádem opavského výtvarníka Miloše Kačírka
Napsal Jakub Kubačka   
Úterý, 03 duben 2018
Oba výborní odborníci, jeden z Prahy v oblasti entomologie a druhý významný malíř a grafik z Opavy, se setkali na základně Natury v řecké Preveze. Miloš Kačírek zde učil na plenérech studenty z opavských středních škol malovat a vytvářet grafické listy a Zdeněk Černý na soustředěních mladých opavských přírodovědců poznávat motýly, brouky a jiný subtropický hmyz. Škoda, že už nejsou mezi námi. Zdeněk Černý zemřel letos a na Miloše Kačírka vzpomínáme již deset let.
Celý článek...
 
Realizace biologicky zaměřených projektů Rostislava Herrmanna
Napsal Jakub Kubačka   
Úterý, 03 duben 2018
Projekty jsem vždy vypracovával s cílem zvýšit úroveň výuky biologie na Mendelově gymnáziu v Opavě, zejména jsem si kladl za cíl rozšířit možnosti a oblasti praktické práce. Dnes je takto koncipované vyučování považováno za jednu z žádoucích a preferovaných forem výuky s označením "badatelská výuka". Vedle získávání nových forem zkušeností a dovedností má tento trend také výrazně motivační charakter. Ve formě projektů pak navíc dovoluje sledovat zájmy školy i vyučování ve víceletém výhledu. Promyslet si důkladně cíle v návaznosti jednotlivých projektů považuji za efektivní jak z hlediska předávání zkušeností žákům, tak z hlediska získávání peněz z grantů. 
Celý článek...
 
Ucho Jidášovo a další dřevokazné houby doplňují barvy na podzimní paletě
Napsal Jakub Kubačka   
Úterý, 03 duben 2018
Houby jsou v Evropě zastoupeny počtem asi 5000 druhů. Jsou v přírodě a koloběhu živin nenahraditelné. Na rozdíl od rostlin nemají zeleň listovou (chlorofyl), proto neumí vyrábět organické látky. Avšak spolu s bakteriemi jsou jedinými organizmy, které umí organickou hmotu rozkládat zpět na jednoduché sloučeniny. Článek nám zaslal opavský mykolog RNDr. Vít Balner.
Celý článek...
 
Sochař a malíř Ivan Hauptfleisch
Napsal Jakub Kubačka   
Sobota, 03 březen 2018
Opavský výtvarník, malíř a sochař Ivan Hauptfleisch (*1943) vystudoval Lidovou konservatoř v Ostravě, obor kresba, malba a sochařství. Od roku 1974 je členem opavské výtvarné skupiny X. Po rozpadu skupiny v roce 2005 se zásadním způsobem postaral o to, aby skupina nezanikla a organizačně všechny členy, kteří mají zájem i nadále vystavovat, převedl pod opavskou Matici slezskou. Díky tomuto "zastřešení" můžeme my, diváci, i nadále sledovat tvorbu slezských výtvarníků v našem regionu. První výstava měla vernisáž v nové organizační struktuře v Arboretu v Novém Dvoře v únoru 2006.
Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 28 - 36 z 452
Template
Template Template Template
Template Template