Template
Template Template
Template Úterý, 19 červen 2018 Template

Přihlášení

 
Template
Aktuality
V okrese Opava máme roháče obecného
Napsal Jakub Kubačka   
Pondělí, 26 únor 2018
Náš dopisovatel RNDr. Pavel Pavel Novotný z Jičína nám poslal fotografie roháčů obecných, které pořídil na dovolené v Bulharsku. To nás přivedlo na myšlenku informovat naše čtenáře o výskytu tohoto brouka v okrese Opava. Entomolog RNDr. Jindřich Roháček, CSc. Ze Slezského zemského muzea nám řekl, že doklad o výskytu tohoto brouka neexistuje, že jsou to jen ústní podání. Entomolog František Paikert v rozhovoru v minulém čísle Zpravodaje uvedl, že tohoto brouka našel a dokonce má samce i samici. Mohli jsme je v jeho sbírce vidět. Jsme rádi, že čtenáře můžeme o výskytu roháče v našem okrese informovat.
Celý článek...
 
Rozhovor s Františkem Paikertem, který zná brouky v opavských Městských sadech
Napsal Jakub Kubačka   
Pondělí, 26 únor 2018
Pana Františka Paikerta někteří návštěvníci Městských sadůznají, ale možná že už neví, že tento entomolog byl iniciátorem vytvoření broukovišť, která si mohou v sadech prohlédnout. Nejen na ně se ptáme v rozhovoru. Ochrana přírody mu vždy ležela na srdci. Proto byl také  členem Tisu, později zakázané ochranářské organizace. Přírodu mu v mládí přibližoval otec a později i jeho zesnulý bratr Jiří, který ho učil poznávat rostliny. Hmyz pokládá za neoddělitelnou součást přírody.
Celý článek...
 
V jezírkách v opavských Městských sadech byl proveden kontrolní odlov ryb
Napsal Jakub Kubačka   
Pátek, 16 únor 2018
Jezírka, prodělala od roku 2015 velkou proměnu. Byla odbahněnaa osázena  bahenními rostlinami. Betonové žlaby, kterými byla jezírka propojena, byly odstraněny a vytvořeny meandry.
Aktualizováno ( Pondělí, 26 únor 2018 )
Celý článek...
 
Nenápadný spolubydlící břehulí říčních je brouk drabčík Haploglossa nidicola
Napsal Jakub Kubačka   
Pátek, 16 únor 2018
Náš dopisovatel entomolog Mgr. Jiří Procházka - student doktorandského na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně nám zaslal další článek, ve kterém nám představuje dalšího zajímavého brouka. Ten žije  konkrétně v hnízdních norách, které si v písečné stěně vytvoří břehule říční. V březnovém čísle jsme letos uveřejnili jeho článek o brouku, který žije v bobří srsti - blecháč bobří.
Celý článek...
 
Každý je svým způsobem parazit. Jediné co něco vyrobí jsou rostliny
Napsal Jakub Kubačka   
Pátek, 16 únor 2018
Co nebo kdo je parazit? Do diskuse, kdo je či není parazit se nebudeme pouštět. To je záležitost sociologická a politická a patří tedy na stránky jiných časopisů. Budeme hovořit o poloparazitismu a mezi takové organizmy mezi rostlinami patří jmelí. Potřebuje k životu jen vodu spolu s rozpuštěnými nerostými látkami a tu čerpá z cév, na které se napojí na svém hostiteli. V následujícím článku uvedeme příklad, jak na jabloni, která uschla zahynulo i jmelí. Tak se potvrdilo pravidlo, že smrt hostitele znamená i smrt parazita.
Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 28 - 36 z 436
Template
Template Template Template
Template Template