Template
Template Template
Template Úterý, 19 červen 2018 Template

Přihlášení

 
Template
Aktuality
Mlýny a mlynářské řemeslo v obci Třebom
Napsal Jakub Kubačka   
Pondělí, 29 květen 2017

Název obce Třebom (Thröm) patří ke starým a vzácným názvům v Horním Slezsku. Ten se v této obci objevil v roce 1377, když obec vlastnil Oldřich z Pelhřimova (Pilgram) severně od Českých Budějovic. Souhrnné a podstatné informace o historickém vývoji obce lze získat z publikace vydané po roce 2000 pro obce Třebom a Grodczanki (PL) v německém jazyce. Informace pro tento článek jsou čerpány hlavně z této knihy a také z výkladu místního historika a starousedlíka pana Josefa Stankeho.

Celý článek...
 
Vítkovský ornitolog František Gazda oslavil letos významné životní jubileum
Napsal Jakub Kubačka   
Pondělí, 29 květen 2017
U příležitosti životního jubilea Františka Gazdy si chceme připomenout, že tohoto výborného ornitologa a blízkého kamaráda známe a přejeme mu, ať se mu stále daří.
Celý článek...
 
Rozhovor s malířkou Miroslavou Rychtářovou
Napsal Jakub Kubačka   
Pondělí, 13 březen 2017
Paní Miroslava Rychtářová žije a pracuje v Kyjovicích. Od dětství žije na vesnici obklopena loukami, lesy, přírodou. Toto prostředí je samozřejmě její inspirací. Ovšem velmi ráda má také architekturu, atmosféru měst, historii. Jelikož jsme se s ní několikrát setkali na výstavách opavské výtvarné skupiny X, se kterou pravidelně vystavuje, chtěli jsme ji představit také čtenářům.
Celý článek...
 
Kormorán velký. Proč ho rybáři nemají rádi?
Napsal Jakub Kubačka   
Středa, 08 březen 2017
Kormorán velký (Phalacrocorax carbo) je velmi kontroverzní ptačí druh. Proč je ho v současnosti tak hodně? Proč jako původně mořský pták plundruje středoevropské rybníky a řeky?
Celý článek...
 
Vodní mlýny a větrný mlýn v Sudicích
Napsal Jakub Kubačka   
Středa, 08 březen 2017
Pokračujeme v představování zapomenutých mlýnů na Hlučínsku. Tentokrát to jsou dva mlýny v Sudicích. Díky znalosti místních poměrů a vytrvalosti pana Benno Bernarda z Kobeřic a doporučení paní Viktorie Halfarové ze Sudic jsme se přes několik občanů dostali až k panu Plachtzikovi, který nás zasvětil do problematiky mlýnů a zavedl nás na místo, kde stál tzv. Horní mlýn. Prošli jsme lesíkem podél Oldřišovského potoka a zbytkem náhonu až k tomu místu. Bohužel jsme si ho mohli jen představit.
Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 55 - 63 z 436
Template
Template Template Template
Template Template