Template
Template Template
Template Úterý, 23 leden 2018 Template

Přihlášení

 
Template
Aktuality
Alpinum Jarmily Gatnerové v Jamnici
Napsal Jakub Kubačka   
Neděle, 24 červenec 2016

Skalka (alpinum) je prvek zahradní architektury, který charakterem a výsadbou napodobuje část horské nebo skalní přirozené kompozice. Jenže to je jen suché konstatování. Vytvořit ji je záležitostí i životního stylu a životní filosofie podložené spoustou trpělivé práce! Jednu z nejkrásnějších skalek na Opavsku jsme navštívili a její autorku paní Jarmilu Gatnerovou krátce vyzpovídali.

Aktualizováno ( Neděle, 24 červenec 2016 )
Celý článek...
 
Některé stromy v lese jsou spojeny kořenovými srůsty a vzájemně se vyživují
Napsal Jakub Kubačka   
Neděle, 24 červenec 2016

Při prorůstání kořenových systémů jednotlivých stromů v lese dochází ke kontaktu kořenů, které na sebe tlačí. Někdy se stane, že jsou pletiva kořenů sousedních stromů poraněna a pomocí hojivých pletiv - kalusu se spojí a tak se stanou konkurenty. Tento jev nám v jedlovém lese u Chvalíkovic objasnil přírodovědec Radim Sokol.

Celý článek...
 
Majku fialovou raději do ruky neberte
Napsal Jakub Kubačka   
Středa, 20 červenec 2016

Každé zvíře má zakódovanou obranu proti predátorovi. Užovka obojková při uchopení vypouští z kloaky páchnoucí sekret a mnozí brouci, vypouštějí z ústního otvoru tekutinu, která, kromě toho, že páchne, má navíc alergické účinky na kůži. Brouk prskavec nebo střevlíci vystřikují ze zadečku štiplavou tekutinu, kterou směřuje do obličeje a může bolestně zasáhnout oči. Jiní se zase ochraňují nenápadným zbarvením. A jak je na tom brouk majka?  

Celý článek...
 
Studenti Zemědělky prováděli hydrobiologický průzkum potoka Velká
Napsal Jakub Kubačka   
Úterý, 19 červenec 2016
Hydrobiologická cvičení se většinou pro základní a střední školy odehrávají na Raduňském mokřadu, který je kromě vytvoření biotopu pro obojživelníky využíván jako ekopedagogická plocha. V minulém čísle Zpravodaje jsme psali o hydrobiologickém cvičení žáků ZŠ Opava, Vrchní 19. V tomto Zpravodaji přinášíme reportáž ze cvičení studentů Zemědělky na tekoucí vodě, na potoce Velká v Městských opavských sadech. Učitelka Mgr. Lenka Motyková nám zodpověděla pár otázek.
Celý článek...
 
Opavský přírodovědný zpravodaj - Květen 2016
Napsal Jakub Kubačka   
Neděle, 10 červenec 2016
Ti starší si určitě vzpomenou na dobu svého dětství, kdy jsme si nedělali starosti s pečlivým mytím ovoce, stačilo jablko otřít o kalhoty. Všechno zajímavé jsme brali do ruky a prolezli jsme kdejaký kout. Že bychom byli tak imunní a nic nám nebylo, asi ano... Studenti Masarykovy střední školy zemědělské a Vyšší odborné školy jezdí poznávat přírodu a její jednotlivé složky často přímo do terénu. Přinášíme reportáž z jejich přírodovědných praktik, kdy se pod vedením zkušeného hydrobiologa seznamovali s bezobratlými živočichy  v potoce Velká, který protéká Městskými opavskými parky. Všichni byli překvapeni, jak je zde život bohatý na množství druhů. Podle larev poznávali chrostíky, vážky, jepice, šídla a šidélka, pakomáry, ale i brouky - vodomily a potápníky. Při prohledávání různých habitátů, což jsou konkrétní místa na dně potoka, se našla opravdu spousta vodního hmyzu. Letošní velikonoce jsme, podle řeckého kalendáře, slavili v Řecku podruhé. Krátce se  k jarní přírodovědné expedici vrátíme a zavzpomínáme. Zúčastnili jsme se také semináře k preparaci ptáků a savců. který proběhl ve Vrbně pod Pradědem a napsali jsme k němu komentář a některé zajímavosti přinášíme ve formě fotoreportáže. V rubrice zoologie se věnujeme ptákům, července obecné a lejskovi malému a brouku majce fialové, na kterou si pro svou jedovatost musíme dát pozor. Viděli jsme čarodějné kruhy na louce, které vyvářejí houby a popsali jsme, jak jsou některé stromy v lese spojeny kořenovými srůsty a vzájemně se vyživují. Velmi zajímavý a inspirativní rozhovor nám poskytla skalničkářka z Jamnice paní Jarmila Gatnerová. Na konci, jako vždy, nám nakreslil omalovánku Bořík Frýba tentokrát s tématikou červenky a lejska.
Aktualizováno ( Středa, 14 září 2016 )
Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 46 - 54 z 383
Template
Template Template Template
Template Template