Template
Template Template
Template Čtvrtek, 20 červen 2024 Template

Přihlášení

 
Template
PUBLIKACE - Významné parky Opavska
Napsal RNDr. Milan Kubačka   
Pátek, 17 červenec 2009
OBSAH
PUBLIKACE - Významné parky Opavska
1. Slovo úvodem
2. Významné zámecké parky na Opavsku
3. Městské parky v Opavě
4. Městské sady
5. Dvořákovy sady
6. Sady Svobody, Křížkovského sady
7. Smetanovy sady, Sady u Muzea a Janáčkovy sady
8. Arboretum Nový dvůr
9. Zámecký park v Hradci nad Moravicí
10. Zámecký park Šilheřovice
11. Zámecký park Kravaře
12. Zámecký park Raduň
13. Zámecký park Kyjovice
14. Zámecký park Dobroslavice
15. Zámecký park Chuchelná
16. Zámecký park Štemplovec
17. Zámecký park Velké Heraltice
18. Zámecký park Neplachovice
19. Zámecké parky Dolní Životice, Štáblovice
20. Zámecké parky Jezdkovice, Stěbořice
21. Zámecké parky Litultovice, Hlavnice
22. Zámecké parky Loděnice, Mladecko
23. Zámecké parky Dolní Benešov, Velké Hoštice
24. Zámecké parky Oldřišov, Albertovec, Bolatice, Hrabyně
25. Zámecký park Radkov - Dubová
26. Zámecké parky Melč, Klokočov
27. Parkové a zahradní keře
28. Borky a listy dřevin
29. Poznávejte dřeviny podle plodů
30. Slovníček odborných pojmů
31. Rejstřík vyobrazených dřevin
32. Prameny
33. Publikace ke stažení v pdf

Zámecký park Štemplovec

 10_stemplovec_20090810_1736443011  stemplovec_20090810_1424074310  

V menším, ale malebném a navíc dendrologicky hodnotném přírodně krajinářském parku se nachází empírový zámek z počátku 19. století. Zahradu a sad, o kterou se v posledním půlstoletí staral Charitní domov pro řeholnice, dala vybudovat v roce 1820 jeho majitelka Anna Marie baronka Sedlnická.

Průvodce parkem

Hlavní bránou se dostaneme na prostorný travnatý parter. Pokud se na prohlídku vydáme cestičkou vedoucí po pravé straně zámku, pak naši pozornost nejdříve přitáhnou platany západní, a to pro svou pestrou kůru. O několik metrů dále roste liliovník tulipánokvětý, v jehož těsné blízkosti svěšuje své větve až na květnatou louku buk červenolistý, se kterým se ještě setkáme za budovou zámku. Významnými exempláři jsou kromě cypříšků i jinan dvoulaločný, rostoucí za hospodářskými budovami. Dále ořešák černý, jírovec žlutý, kaštanovník jedlý, jerlín japonský, jedlovec kanadský a další.

Zajímavosti o dřevinách v parku

Cypříšek nutkajský (Chamaecyparis nootkatensis) roste hojně okolo zálivu Nootka, odtud pochází i jeho pojmenování. Byl objeven A. Menziesem roku 1793 na ostrově Vancouver. Do Evropy se dostal až v letech 1850-1854. Dřevo je žluté, vonné rvanlivé. Na Aljašce je považováno za nejlepší.

Cypříšek hrachonosný (Chamaecyparis pisifera) pochází z Japonska, kde je oblíbeným, komerčně využívaným zdrojem stavebního dříví. Ve vlhkých údolích dorůstá až 40 m. V Evropě roste pomaleji a bývá vysoký kolem 25 m. Z mnoha kultivarů rozlišujeme formy "Aquarrosa", která má 5-7 mm dlouhé, modře nebo šedě zelené jehlice, "Plumosa" která má listy šídlovité, a "Filifera", která má větve převislé, listy šupinovité až šídlovité.

Jinan dvoulaločný (Gingko biloba) byl v minulých geologických dobách jako rod rozšířen v četných druzích po celém zemském povrchu. Tato velmi stará vývojová skupina prodělala maximální rozvoj v druhohorách. Do současnosti se zachoval jen jeden druh. Pěstuje se od nepaměti v Číně a Japonsku jako posvátný strom kolem buddhistických chrámů. Do Evropy byl dovezen kolem roku 1730. Jinan dvoulaločný má využití i jako cenný doplněk stravy. Sbírá se list, který obsahuje množství účinných látek využívaných vefarmaceutickém průmyslu. Jinan je dvoudomá dřevina.
Nahá vajíčka nasedají po 1-3 na konce dlouhých, vidličnatě větvených, kyjovitě ztluštělých stopek. Na snímku jsou plody koncem května. Semena jsou zdánlivé plody, které připomínají žluté slívy mirabelky, mají dužnaté tlusté osemení. Jsou kulatá, v průměru 2-3 cm velká. Za plné zralosti nepříjemně páchnou. Právě kvůli zápachu se v zahradách pěstují spíše samčí jedinci. Na snímku opadaná semena jinanu spolu s charakteristickými listy po prvním mrazu.Aktualizováno ( Neděle, 22 leden 2012 )
 
Template
Template Template Template
Template Template