Template
Template Template
Template Čtvrtek, 20 červen 2024 Template

Přihlášení

 
Template
PUBLIKACE - Významné parky Opavska
Napsal RNDr. Milan Kubačka   
Pátek, 17 červenec 2009
OBSAH
PUBLIKACE - Významné parky Opavska
1. Slovo úvodem
2. Významné zámecké parky na Opavsku
3. Městské parky v Opavě
4. Městské sady
5. Dvořákovy sady
6. Sady Svobody, Křížkovského sady
7. Smetanovy sady, Sady u Muzea a Janáčkovy sady
8. Arboretum Nový dvůr
9. Zámecký park v Hradci nad Moravicí
10. Zámecký park Šilheřovice
11. Zámecký park Kravaře
12. Zámecký park Raduň
13. Zámecký park Kyjovice
14. Zámecký park Dobroslavice
15. Zámecký park Chuchelná
16. Zámecký park Štemplovec
17. Zámecký park Velké Heraltice
18. Zámecký park Neplachovice
19. Zámecké parky Dolní Životice, Štáblovice
20. Zámecké parky Jezdkovice, Stěbořice
21. Zámecké parky Litultovice, Hlavnice
22. Zámecké parky Loděnice, Mladecko
23. Zámecké parky Dolní Benešov, Velké Hoštice
24. Zámecké parky Oldřišov, Albertovec, Bolatice, Hrabyně
25. Zámecký park Radkov - Dubová
26. Zámecké parky Melč, Klokočov
27. Parkové a zahradní keře
28. Borky a listy dřevin
29. Poznávejte dřeviny podle plodů
30. Slovníček odborných pojmů
31. Rejstřík vyobrazených dřevin
32. Prameny
33. Publikace ke stažení v pdf

Zámecké parky

Dolní Životice, Štáblovice

Zámecký park Dolní Životice

   21_dol_ziv_20090810_1173761867  

Obec Dolní Životice byla počátkem 14. století biskupským lénem opavského obvodu. V roce 1553 připadlo léno na Životice společně s tvrzí Šťastnému Mošovskému z Moravičína. Jeho rod zde hospodařil až do počátku 17. století. Majetek byl prodán v roce 1659 rodu Orlíků. Po roce 1721 hrabě Karel Orlík přebudoval tvrz v barokní zámek. Jeho nástupce Jan Křtitel Orlík jej doplnil věží a dal u zámku vysadit okrasný sad francouzského stylu. Byla zřízena oranžérie a skleník. V roce 1800 kupuje statek Jan hr. Larisch-Mönnich, od roku 1897 Životice přešly prodejem do vlastnictví hraběte Kamila Razumovského. Po válce byl majetek zkonfiskován na základě Benešových dekretů.

Do dnešní podoby byl zámek přestavěn v 19. století. Pseudorenesanční zámecká budova je obklopena rozsáhlým parkem. V současnosti je v zámku sociální ústav. Nejzajímavější stromy a keře jsou soustředěny na prostranství před zámeckou budovou.

V seznamu dřevin rostoucích v zámeckém parku jsou borovice limba, zerav západní i obrovský, cypřišek Lawsonův i hrachonosný, liliovník tulipánokvětý, jasan pensylvánský. Z těch cennějších dřevin ze uvést dub bahenní a dub velkoplodý, který je původem ze Severní Ameriky. Je nápadný svými dlouhými listy (asi 20 cm), které jsou velmi nepravidelně utvářeny, mají tupé cípy a v přední polovině čepele zůstávají často nečleněny.

Zámecký park Štáblovice

  22_stablovice_20090810_1556138718   

Štáblovice se připomínají již v roce 1317 jako léno olomouckého biskupství, jímž zůstaly až do 19. století. Tvrz zde pravděpodobně existovala již v 15. století. Kašpar Rotrmberk z Ketře ji nechal ve druhé polovině 16. století přestavět na menší renesanční zámek. Později byl přebudován v barokním stylu a svou nynější podobu získal za Sobků z Kornic. Souběžně byla vysázena pravidelná zahrada přecházející v menší krajinářský park. V současné době, kdy je zámek opět v soukromých rukou, prochází spolu s parkem náročnou rekonstrukcí. Na osu pravidelné části parku je napojena stará lipová alej, která jej spojuje s nedalekým hájkem, za kterým na palouku roste skupina dubů. Mezi nejvýznamnější dřeviny zde patří dub letní.

Zajímavosti o dřevinách

Jasan ztepilý (Fraxinus excelsior) jehož listy obsahují cukry, silici, flavonový glykosid a další látky a v nálevu se používají jako močopudná a projímavá droga při chorobách ledvin a revmatismu. Kůra se také kdysi používala jako náhražka chininu proti horečkám. Jasanové dřevo vyniká především pružností a ohebností - vyráběly se z něj kočáry a karosérie prvních automobilů, ale i první lyže.

Dub červený (Quecus rubra) se v evropských parcích vysazuje od roku 1760. Rok 1895 je uváděn jako rok první introdukce k nám do Průhonic. Je to dřevina rychle rostoucí a odolná vůči chorobám a škůdcům. Proto se pěstuje i v lesích. Dřevo je méně hodnotné než dřevo našich dubů.Aktualizováno ( Neděle, 22 leden 2012 )
 
Template
Template Template Template
Template Template