Template
Template Template
Template Čtvrtek, 18 červenec 2024 Template

Přihlášení

 
Template
PUBLIKACE - Významné parky Opavska
Napsal RNDr. Milan Kubačka   
Pátek, 17 červenec 2009
OBSAH
PUBLIKACE - Významné parky Opavska
1. Slovo úvodem
2. Významné zámecké parky na Opavsku
3. Městské parky v Opavě
4. Městské sady
5. Dvořákovy sady
6. Sady Svobody, Křížkovského sady
7. Smetanovy sady, Sady u Muzea a Janáčkovy sady
8. Arboretum Nový dvůr
9. Zámecký park v Hradci nad Moravicí
10. Zámecký park Šilheřovice
11. Zámecký park Kravaře
12. Zámecký park Raduň
13. Zámecký park Kyjovice
14. Zámecký park Dobroslavice
15. Zámecký park Chuchelná
16. Zámecký park Štemplovec
17. Zámecký park Velké Heraltice
18. Zámecký park Neplachovice
19. Zámecké parky Dolní Životice, Štáblovice
20. Zámecké parky Jezdkovice, Stěbořice
21. Zámecké parky Litultovice, Hlavnice
22. Zámecké parky Loděnice, Mladecko
23. Zámecké parky Dolní Benešov, Velké Hoštice
24. Zámecké parky Oldřišov, Albertovec, Bolatice, Hrabyně
25. Zámecký park Radkov - Dubová
26. Zámecké parky Melč, Klokočov
27. Parkové a zahradní keře
28. Borky a listy dřevin
29. Poznávejte dřeviny podle plodů
30. Slovníček odborných pojmů
31. Rejstřík vyobrazených dřevin
32. Prameny
33. Publikace ke stažení v pdf

Zámecké parky Jezdkovice, Stěbořice

Zámecký park Jezdkovice

 23_jezdkovice_20090810_2000479600  
Obec patřila již ve 14. století klášteru velehradskému. Od roku 1540 zde sídlili Stošové z Kounic a po nich Rotmberkové z Ketře. Od roku 1821 uzavřel dlouhou řadu majitelů rod Sedlnických z Choltic. Zámecká budova je rozlehlá užitková stavba, která nemá valnou architektonickou hodnotu. Při vstupu do parku, který nevyniká zvláštní zahradní architekturou ani rozlohou, vás přivítá šest habrů obecných a pokud jej navštívíte brzy na jaře neujdou vaší pozornosti žlutě kvetoucí dříny obecné, které oko potěší i koncem léta svými červenými plody. Keřové patro doplňují keře pustorylu věncového. Park je zastíněn centrálně umístěným bukem lesním červenolistým. Všechny dřeviny převyšuje borovice vejmutovka. Mezi nápadné dřeviny v době květu patří i šacholán Soulangeův.

 

Zajímavosti o dřevinách

Dřín obecný (Cornus mas) je včelaři považován za významnou včelařskou rostlinu. Jeho plody se využívají k přípravě kompotů, džemů a ovocných vín. Ve starověku se dřínky sušily na slunci a pojídaly se sušené. Dřevo dřínu je tvrdé a dobře se leští. Vyráběly se z něho užitkové i ozdobné předměty. Mathioli píše, že "dřevo dřínu jest tak tvrdé jako jelení nebo hovězí roh, neboť corn znamená roh" - odtud rodový název. Mas - označuje latinsky muže a znamená, že na rostlině převládají tyčinkové květy. borka této chráněné rostliny obsahuje 7-16 % tříslovin, proto se využívala k vydělávání kůží.

Zámecký park Stěbořice

24_steborice_20090810_1248336450  25_steborice_20090810_1623979767   

Stěbořice náležely klášteru velehradskému a byly spravovány zvláštním hofmistrem, proto byl statek nazýván steborským hofmistrostvím. V roce 1467 za krále Jiřího zastavil klášter stěborský statek Bírkům z Nasile. Dalším majitelem byl Bernart Bruntálský z Vrbna. Od 17. století se na něm vystřídalo několik majitelů, z nichž posledními byli Janottové. V současnosti zde sídlí Střední odborné učiliště zemědělské.  Přírodně krajinářský park malých rozměrů byl pravděpodobně založen v 19. století. Park je protkán spoustou pěšinek a navazuje na sad. V upraveném parku, o který se starají učni v rámci své odborné praxe, rostou platan javorolistý, červenolistý buk, borovice vejmutovka, jasan ztepilý. Ty převyšují z významnějších dřevin katalpu trubačovitou, cypřišek Lawsonův, cypřišek hrachonosný, zerav západní a zerav obrovský.

Zajímavosti o významných dřevinách

Buk lesní červenolistý (Fagus sylvatica f. purpurea) Listy červeného buku raší začátkem května. Zprvu jsou růžovočervené, ale v průběhu času stále tmavnou, až jsou purpurové a potom zezelenají. Strom dorůstá až do výšky 40 m. Hustá tmavá koruna propouští málo světla, takže je pod ním znatelná tma a chladno. Je velmi oblíbený parkový strom, kde vyniká jako solitér.
Aktualizováno ( Neděle, 22 leden 2012 )
 
Template
Template Template Template
Template Template