Template
Template Template
Template Pátek, 19 duben 2024 Template

Přihlášení

 
Template
PUBLIKACE - Významné parky Opavska
Napsal RNDr. Milan Kubačka   
Pátek, 17 červenec 2009
OBSAH
PUBLIKACE - Významné parky Opavska
1. Slovo úvodem
2. Významné zámecké parky na Opavsku
3. Městské parky v Opavě
4. Městské sady
5. Dvořákovy sady
6. Sady Svobody, Křížkovského sady
7. Smetanovy sady, Sady u Muzea a Janáčkovy sady
8. Arboretum Nový dvůr
9. Zámecký park v Hradci nad Moravicí
10. Zámecký park Šilheřovice
11. Zámecký park Kravaře
12. Zámecký park Raduň
13. Zámecký park Kyjovice
14. Zámecký park Dobroslavice
15. Zámecký park Chuchelná
16. Zámecký park Štemplovec
17. Zámecký park Velké Heraltice
18. Zámecký park Neplachovice
19. Zámecké parky Dolní Životice, Štáblovice
20. Zámecké parky Jezdkovice, Stěbořice
21. Zámecké parky Litultovice, Hlavnice
22. Zámecké parky Loděnice, Mladecko
23. Zámecké parky Dolní Benešov, Velké Hoštice
24. Zámecké parky Oldřišov, Albertovec, Bolatice, Hrabyně
25. Zámecký park Radkov - Dubová
26. Zámecké parky Melč, Klokočov
27. Parkové a zahradní keře
28. Borky a listy dřevin
29. Poznávejte dřeviny podle plodů
30. Slovníček odborných pojmů
31. Rejstřík vyobrazených dřevin
32. Prameny
33. Publikace ke stažení v pdf

Městské parky v Opavě

Městské parky v Opavě Město Opava se může pochlubit jedním z nejstarších městských parků na území Čech, Moravy a Slezska. Městské sady byly založeny již v roce 1797 na pravém břehu řeky. Na výsadbě okrasné zeleně v opavských parcích se kromě města, místní šlechty a bohatnoucích měšťanů podíleli i četní mecenáši, důstojnický sbor, členové zemské vlády, poslanci a vedoucí činitelé tehdejších úřadů ve městě. Přispívali i jednotlivci nebo skupiny nadšenců z řad milovníků a přátel přírody, a to nejen finančně a materiálně např. sazenicemi stromů a keřů, pořízením zdobných prvků zahradní architektury, jako byly sochy, plastiky či fontány, ale také se osobně podíleli na úpravě nových částí parků a na výsadbě nových sazenic a následné péči o ně. Ať už to byl tehdejší výnos Marie Terezie nebo tradice, podle které novomanželé vysazovali po svatbě dvojici stromů symbolizujících rodinný svazek, současníkům zní určitě neuvěřitelně, že takto zapustily své kořeny v opavských parcích stovky stromů. Zásluhou starosty Schösslera, i když až po jeho smrti, vznikl postupně centrální souvislý prstenec městských parků, zvaných kiosky, na místech původních středověkých hradebních valů a příkopů kolem historického jádra města.

Tento zelený prsten sloužil po léta našim předkům k osvěžujícím procházkám a posezení na čerstvém vzduchu. Ve druhé polovině 19. století se objevují první projekty architektonického řešení např. J. Rosta nebo J. M. Olbricha s myšlenkou vystavět na Ptačím vrchu rozhlednu, či návrhy a úpravy opavských zahradnických mistrů, jakými byli J. Müller a I. Skasik. Pro péči o parky zřídilo město v roce 1868 vlastní zahradnictví. Začátek 20. stol. znamenal již ustálené pojmenování jednotlivých sadů v prstenci okolo historického jádra: Heiderichovy sady (Dvořákovy sady), sady Císaře Josefa (sady Svobody), Engelsbergovy sady (Křížkovského sady), Schillerovy sady (Smetanovy sady), sady U muzea, Sněmovní sady (Janáčkovy sady). Postupně dostaly cesty v parcích železné obruby, dláždily se chodníčky a pěšiny. Úroveň parků pozvedly vodotrysky, hydranty, litinové lavičky a kovové odpadové koše stejně jako porcelánové tabulky, označující keře a stromy. Tradice v úpravě parkových ploch a péči o ně přetrvává i v novodobé historii.

O městskou zeleň pečuje městský podnik Technické služby Opava, s. r. o. Razantnější zásahy do architektonické koncepce a výsadeb jsou prováděny po důkladné projektové přípravě. Jako velmi zdařilé je hodnoceno architektonické řešení rozšířeného prostoru Dvořákových sadů a vytvoření malebného zákoutí kolem sochy básníka Petra Bezruče z roku 1967. První léta nového tisíciletí byla ve znamení revitalizačních zásahů v celém prstenci parků. Hlavní příčinou byla kalamitní grafika jilmů, ale také špatný zdravotní stav ostatních dřevin, který vyžadoval prosvětlení, zmlazení a doplnění výsadeb.

Dle projektu L. Rychtara a E. Hartmannové byla v letech 2002 - 2004 provedena výsadba nových vzrostlých stromů a keřů. Výsadby keřů růží a rododendronů dodaly parkům barevné plnosti. Na prosvětleném Ptačím vrchu zahnízdili "Ptáci" Kurta Gebauera. V roce 2006 prošlo zásadní proměnou náměstí Osvoboditelů s prostorem Janáčkových sadů, jehož dominantou se stala Olbrichova fontána. Ani o budoucnost není třeba se obávat. Podél řeky Opavy je plánován nový park s pěší zónou, který by měl propojit prstenec městských parků v centru s městskými sady na okraji města. Tradice opavských parků stará 200 let zůstává stále živá.

Dagmar Kůrečková



Aktualizováno ( Neděle, 22 leden 2012 )
 
Template
Template Template Template
Template Template